Najpopularniejszy spływ kajakowy w 2016 roku - Baryczą - z Wąsosza do Osetna
Spływy kajakowe Baryczą z miejscowości Wąsosz do Osetna lub Ryczenia to najpopularniejsza trasa spływu kajakowego szczególnie przy niskich stanach wód na rzekach. Jest to bardzo malownicza trasa z wieloma ciekawymi Na tym odcinku rzeki woda jest zawsze. Istnieją dwa możliwe miejsca rozpoczęcia spływu:
Na rzece Orlej (rogatki Wąsosza), która wpływa do Baryczy za Wąsoszem oraz na terenie OSIR-u w Wąsoszu (ul. Korczaka)
Na trasie spływu mijamy kilka ciekawych miejsc, dla których warto wyjść z kajaka.
Bełcz Mały - zespół folwarczny z hodowlą krów na wolnym wybiegu a zaraz przy nim na wysokości drewnianego pomostu wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko stożkowe. Co bardzo dobrze widać na mapach (okrągłe zalesienie)
Następny przystanek Sądowel - z daleka widoczny dzięki malowniczemu kościołowi na prawym brzegu rzeki. Jednakże największa tajemnica Sądowla to zapomniane grodzisko Dziadoszan, które mijamy przed miejscowością, a które we wczesnym średniowieczu pełniło funkcję Kasztelanii, wymienianej w Bulli Papieża Hadriana. Odbywały się tu również rozprawy i zapadały wyroki stąd pochodzenie nazwy miejscowości.
Pozostałości po dawnej kasztelani wskazują obrysy widoczne na mapach satelitarnych
Wierzowice Małe/ Mostojaz - świetne miejsce na biwak z ogniskiem, mniej więcej w połowie spływu jak wszyscy zgłodnieją. Tuż przy mostojazie, ciekawej budowli hydrotechnicznej, której można przyjrzeć się z bliska. Nieopodal w oddalonej o ok 1 km wiosce znajduje się wioska indiańska oferująca szeroką gamę gier i zabaw plenerowych www.ostojanadbarycza.pl
Wokół rozpościera się piękny widok na rozległe pastwiska
Ryczeń to często również ostatni przystanek i koniec spływu dla mniej zaprawionych grup. Cumujemy najczęściej tuż za jazem zasuwowym (po prawej stronie brzegu) na wysokości dawnego ośrodka wypoczynkowego. Wieś z ciekawą historią sięgającą dziejów średniowiecznych jak również związaną z turystyką o czym świadczą pozostałości po ośrodku wypoczynkowym oraz liczne wzmianki w dawnej literaturze i na pocztówkach z początków XX wieku.
Ostatni przystanek to Osetno - Za drugim mostem drogowym po prawej stronie brzegu rzeki na wysokości terenów rekreacyjnych Osetna. To również dobre miejsce na końcowy biwak z ogniskiem. Geograficzna nazwa miejscowości od porastającego okolicę ostu wskazuje na niemieckie założenie osady ale podczas różnych badań archeologicznych odkryto tu również ślady Dziadoszan, o czym informuje nas tablica informacyjna umieszczona nad brzegiem Baryczy.
Wąsosz - Pomost przy OSIR-ze na Baryczy
Wąsosz - nabrzeże OSIR-u
Bełcz Mały - Pomost na Baryczy
Sądowel - Panorama z Kościołem
Sądowel - Pomost drewniany z Kościołem w tle
Wierzowice/Mostojaz - Miejsce w sam raz na biwak z widokiem na pastwiska
Wierzowice/Mostojaz - biwak z ogniskiem (połowa spływu)
Wierzowice/Mostojaz - Infrastruktura hydrotechniczna
Ryczeń - Tablica informacyjna o grodzisku (lewa strona brzegu za mostem)
Ryczeń - Jaz zasuwowy
Ryczeń - przystanek przy jazie w okolicach Ośrodka
Ryczeń - Ośrodek wczasowy
Ryczeń - ośrodek wypoczynkowy
Ryczeń - ośrodek wypoczynkowy widziany z rzeki
Osetno - koniec spływu
Osetno - koniec spływu
Osetno - w tle most drogowy
Osetno
Osetno - Most nieczynny