Schronisko w Jemielnie

Miejsce: Schronisko Młodzieżowe „Pod Lipami” w Jemielnie

Atrakcje główne: spływ kajakowy na rzece Barycz w malowniczej Dolinie Baryczy i rajd rowerowy ścieżką Szlaku Odry „Przez Lasy Jemielna”

Opis ogólny:

Jemielno otoczone lasami i położone na wzgórzach polodowcowych pomiędzy Odrą i Baryczą posiada idealne warunki do organizacji wycieczek szkolnych, zielonych szkół czy obozów sportowych. Na pewno jej największym atutem jest przyroda i zróżnicowane krajobrazy co wpływa pozytywnie na szybką regenerację organizmu.

Najważniejszym miejscem Jemielna jest Schronisko pod Lipami, które jest dobrym punktem startowym do rozpoczęcia przygody na:

- na trasach rowerowych wokół Jemielno;

- na trasach pieszych po wzgórzach polodowcowych;

- na trasach spływów kajakowych Baryczą i Odrą. 

- na trasie questa po Jemielnie

Dodatkowym atutem przemawiającym do wyboru Jemielna jest infrastruktura sportowo rekreacyjna wokół Schroniska. Boiska wielofunkcyjne i sala sportowa pozwala na organizację ćwiczeń i treningów sportowych podczas obozów. Natomiast ogrody ze stawem, placem zabaw, wiatą i grillem umożliwiają przygotowanie klimatycznej imprezy plenerowej.

 

 

Opis spływu kajakowego: Spływ kajakowy rozpoczynamy na OSiR w Wąsoszu (ul. Korczaka) a kończymy w Ryczeniu tuż za jazem po prawej stronie.

Długość trasy: 18 km

Czas spływu: 4 h

Na trasie spływu mijamy kilka ciekawych miejsc, dla których warto wyjść z kajaka. 

Bełcz Mały - zespół folwarczny z hodowlą krów na wolnym wybiegu a zaraz przy nim na wysokości drewnianego pomostu wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko stożkowe. Co bardzo dobrze widać na mapach (okrągłe zalesienie).

Następny przystanek Sądowel - z daleka widoczny dzięki malowniczemu kościołowi na prawym brzegu rzeki. Jednakże największa tajemnica Sądowla to zapomniane grodzisko Dziadoszan, które mijamy przed miejscowością, a które we wczesnym średniowieczu pełniło funkcję Kasztelanii, wymienianej w Bulli Papieża Hadriana. Odbywały się tu również rozprawy i zapadały wyroki stąd pochodzenie nazwy miejscowości. 

Pozostałości po dawnej kasztelani wskazują obrysy widoczne na mapach satelitarnych

Wierzowice Małe/ Mostojaz - świetne miejsce na biwak z ogniskiem, mniej więcej w połowie spływu jak wszyscy zgłodnieją. Tuż przy mostojazie, ciekawej budowli hydrotechnicznej, której można przyjrzeć się z bliska. 

Ryczeń to często również ostatni przystanek i koniec spływu dla mniej zaprawionych grup. Wieś z ciekawą historią sięgającą dziejów średniowiecznych jak również związaną z turystyką o czym świadczą pozostałości po ośrodku wypoczynkowym oraz liczne wzmianki w dawnej literaturze i na pocztówkach z początków XX wieku.

Więcej informacji na: http://www.meander.turystyka.pl/splyw-kajakowy-barycza-z-wasosza-do-ryczenia-osetna.html

 Trasa spływu

Opis rajdu rowerowego: 

Długość trasy: 30 km

Schronisko pod Lipami to dobry punkt startowy do rozpoczęcia przygody z drogami rowerowymi gminy Jemielno. 

0 - 1,6 km od na trasie dawnej linii kolejowej mijamy biologiczno-stawową oczyszczalnię ścieków, na której wiosną gągoły, krakwy, krzyżówki  i łabędzie krzykliwe.

1,6 - 3,5 km w środku borów sosnowych ukaże się śródleśna wydma.

3,5 – 6,5 km Wolno zbliżamy się do wsi Bieliszów, gdzie na skraju odbijamy w lewo w kierunki wsi Smolne. W pobliżu wsi (5,9 km od Jemielna) skręcamy jednak na zachód leśnym łącznikiem do wałów przeciwpowodziowych Odry, z których  można podziwiać „Naroczycki Łęg”.
6,5 – 10 km dalej wałami  do dawnej przystani promowej łączącej brzeg gminy Jemielno z Chobienią, 10 – 11,5 km wracamy do skrzyżowania i kierujemy drogą do wsi Lubów. Po drodze przy przepompowni, na między walu łęgi topolowo-wierzbowe w ostoi sieci Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”, poprzeplatane starorzeczami.
11,5 – 13 km  W Lubowie znów wracamy do borów sosnowych w czerwcowe wieczory usłyszymy tu monotonne Lelki, Po około 17 km przetniemy drogę łączącą Jemielno i Górę i

13 – 17,8 km dalej na wschód do śródleśnej kapliczki  ślad po dawnej osadzie. 

17,8 – 23 km dalsza droga prowadzi do wsi Daszów, gdzie znów przy kapliczce (23km) skręcamy w prawo na malowniczą drogę z czyżniami, którą wspinać się będziemy do Psar,

23 – 26,8 km  skąd drogą do Cieszyn dotrzemy po drodze do punktu widokowego (26,8km), z którego na północ rozciąga się widok na lasy, dolinę Baryczy i Wysoczyznę Leszczyńską. Na zachodnim  horyzoncie Wzgórza Dalkowskie.

28,6 – 30 km stąd już blisko do naszego schroniska, gdzie czeka na nas zasłużony odpoczynek.

Więcej szczegółów na: http://www.szlakodry.pl/przez-lasy-jemielna/

Zajęcia edukacyjne i lekcje w przyrodzie.

 

Uczymy aktywnie, wykorzystując różne metody – od zabawy, przez ćwiczenia (np. orientacja w terenie, tropienie zwierząt, badania wody, obserwacje i proste eksperymenty), warsztaty, rebusy, wielkoformatowe gry plenerowe, questy pogadanki i prezentacje.

Propozycje działań:

Śladami Wilczych Tropów

 

W związku z weryfikacją wytyczonych ścieżek turystycznych na terenie Gminy Jemielno proponujemy szkolenie i warsztaty  dla uczniów z wdrożenia i uatrakcyjnienia  ścieżek turystycznych polegające na:

  1. Warsztatach teoretycznych przygotowujących do zabawy pierwszego wyjścia w teren aby móc pobawić się w poszukiwaniu przyrodniczych ciekawostek dla danej grupy wiekowej, zapoznanie uczestników z historią regionu, walorami przyrodniczymi i ciekawostkami z danego terenu. Na zajęciach uczestnicy będą mogli popracować z mapą.
  2. Następnie odbędzie się część praktyczna w terenie, czyli wycieczka krajoznawcza połączona z zajęciami jakie może uczestnik zrobić podczas spaceru, np. w poszukiwaniu tropów zwierząt ( przy okazji wykonania odlewu z gipsu znalezionego przez siebie tropu zwierzęcych odcisków, robienie zdjęć roślinom, zwierzętom) dzięki takim zajęciom inaczej można spojrzeć na przyrodę nas otaczającą.
  3. W czasie wycieczki uczestnicy mogą spróbować sporządzić mapkę poglądową danej trasy, na której będzie można zaznaczyć czas przejścia ścieżki, opisać trudności na ścieżce, zaznaczyć ciekawe miejsca przy których warto się zatrzymać aby coś ciekawego obejrzeć itp.
  4. Ostatnim działaniem byłoby spotkanie w schronisku i praca w grupach nad poglądową mapką wybranej trasy przez seniorów.

Czas realizacji: 2 dni po 4 godz. Dziennie

 

Posiadamy wiele innych scenariuszy zajęć:

Polowania na przyrodę z aparatem w ręku – trzy/cztery godziny z możliwością wyjścia w teren o każdej porze dnia od świtu do późnego wieczora.

Wieczorki tematyczne np. wieczorek z bocianami, z sowami, z ptakami, z quizami i grami planszowymi edukacyjnymi  itp. - zajęcia stacjonarne

Gra wielkoformatowa w Krainie Siwosza– 2 godziny

Przykładowe karty pracy wykorzystywane podczas lekcji o przyrodzie.

 

Questy, Geocaching, ścieżki i nie tylko

 

Edukacja i turystyka mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego stosujemy rozwiązania łączące te obszary. Pomożemy zatem w stworzeniu coraz popularniejszych wypraw odkrywców (questów) czy skrytek geocachingowych, jak i chętnie podzielimy się wiedzą na ten temat. Mając dość nudnych, sztampowych, „przegadanych” tablic edukacyjnych, zaprojektujemy kolorowe, ciekawe i dostosowane do konkretnego miejsca. Inteligentne, zabawne publikacje edukacyjne o przyrodzie i regionie wszelkiego formatu należą do naszych ulubionych zajęć. Chętnie podejmiemy się także innych wyzwań edukacyjno-turystyczno-przyrodniczych.

 

Propozycje działań

Geocaching i questing  w Krainie Łęgów Odrzańskich

 

  1. Organizacja szkoleń dotyczących aktywnej turystyki terenowej i możliwości

ich wykorzystania do edukacji przyrodniczej, historycznej, kulturowej,

rozwijania idei poznawania małych ojczyzn. Przedstawienie i omówienie:

o geocachingu,

o questingu,

o idei gier terenowych.

Szkolenia dotyczące zarówno teorii geocachingu i questingu (wprowadzenie

teoretyczne, obowiązujące zasady, podział questów, metolodologia ich

tworzenia, najczęściej popełniane błędy itd.), jak i wiedzy praktycznej (jak

skonfigurować smartfon do geocachingu, jak poszukiwać skrzynek w terenie i

jak je zakładać, przejście przykładowego questu).

Do dyspozycji gości pozostaje Quest Jemielno – Uzdrowisko wśród lasów. Quest uzupełnia  scenariusze  przyrodniczych wycieczek pieszych i rowerowych, które oferuje  schronisko  dla grup i organizacji szukających miejsca do organizacji wycieczek szkolnych, zielonych szkół czy obozów sportowych.

 

Szkolenie 6-godzinne (teoria 3 godziny, praktyka – 3 godziny)

 

 

 

  • Kalendarz wydarzeń
  • Nasza oferta
  • Podziel się

    Udostępnij na portalu społecznościowym:

     

  • Odwiedziny na stronie

    Wszystkich 173942, dzisiaj: 0

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com
 
Masz pytanie?