Zasady bezpieczeństwa na spływach

Cechą specyficzną wypożyczeń jest to, że osoby wypożyczające sprzęt są podczas spływu odpowiedzialne same za siebie. Firma dostarcza kajaki i umawia się na ich odbiór-za to co dzieje się podczas wypożyczenia odpowiedzialne są osoby wypożyczające sprzęt, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - poniżej przypomnimy te najważniejsze:

1. Dobór trasy - przy planowaniu trasy uwzględnijmy poziom zaawansowania wszystkich uczestników (zasada najsłabszego ogniwa) i możliwe zmiany pogody podczas spływu

2. Dobór osad – w dwuosobowych kajakach łączymy osoby w taki sposób aby były zachowane następujące kryteria:
- aby z tyłu była osoba cięższa, doświadczona a w przypadku płynięcia z dzieckiem osoba dorosła 

3. Kamizelka asekuracyjna – nie służy do siedzenia; przestrzegaj i pilnuj uczestników, aby mieli ją założoną bo za nie założoną kamizelkę można dostać mandat a w razie wypadku pierwsze słowa prokuratora będą: „gdzie była kamizelka?”. Pamięta również, że pomimo umiejętności pływania w razie wywrotki, która zawsze jest szokiem dla organizmu, towarzyszyć ci będą dodatkowe ograniczenia: buty i odzież ograniczają twoje ruchy, a po nasiąknięciu działają jak „kamień u szyi”. Szybki nurt rzeki nawet na płytkiej wodzie utrudnia złapanie równowagi, nie pozwala nam myśleć o niczym innym jak o złapaniu powietrza a co dopiero o utrzymaniu się na powierzchni nie mówiąc już o ratowaniu innych. Różnica temperatur jest zawsze szokiem dla organizmu, łatwo wtedy o skurcz mięśni. Kamizelka może nam uratować życie. 

4. Postawa w kajaku – po wejściu do kajaka staramy się w nim nie wstawać. Środek ciężkości naszego ciała musi być zlokalizowany bardzo nisko nad wodą.

5. Ważne jest aby dobić do celu przed zapadnięciem zmroku. Pływanie w ciemnościach jest niebezpieczne.

6. Jeśli zamierzasz pływać z bagażami pamiętaj, że walizki na kółkach może i są dobre do samolotu, ale na kajaki ciężko je zapakować-lepiej zabrać kilka mniejszych pakunków niż jeden duży. 

6. Każda grupa powinna płynąć w szyku, co znaczy, że wszystkie osady znajdują się między kajakiem prowadzącego a zamykającego. Osady prowadzącej nie można wyprzedzać, ona reguluje tempo. Za ostatnim kajakiem nikt nie może pozostawać – osada ta wiezie zestaw naprawczy i apteczkę.

7. W przypadku wywrotki kajaka czyli tzw. kabiny NIE odwracamy wywróconego kajaka od razu! Jest to podstawowa zasada. W momencie wywrotki w kajaku znajduje się dużo powietrza, które jest wpychane przez wodę do wnętrza kajaka i które stanowi znakomitą poduszkę wypornościową, dzięki której kajak unosi się na wodzie. Najlepiej po wywrotce złapać się pływającego kajaka, ale nie w połowie a za dziób lub rufę tak żeby nie wypuścić powietrza i starać się dopłynąć do brzegu. Dopiero tam odwracamy kajak i wylewamy wodę. Zasada ta ma jeszcze jeden duży plus - w momencie gdy kajak jest do góry dnem powietrze wciska wasze rzeczy pod burty kajaka - jeśli obrócicie kajak na wodzie wasze rzeczy dużo łatwiej popłyną w siną dal... .

  • Kalendarz wydarzeń
  • Nasza oferta
  • Podziel się

    Udostępnij na portalu społecznościowym:

     

  • Odwiedziny na stronie

    Wszystkich 188584, dzisiaj: 7

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com
 
Masz pytanie?